Zmiana pracy po 40-tce? Podpowiemy, jak to zrobić z głową

Badania przeprowadzone przez Instytut Gallupa pokazują, że tylko 13% pracowników firm europejskich wykazuje zaangażowanie w pracę (w Polsce jest to 14%), a 34% procent rozgląda się lub aktywnie poszukuje nowej pracy. Pozostali to osoby doświadczające tzw. cichej rezygnacji (ang. quiet quitting), czyli prezentujące w pracy postawę pasywną. Zapytani o to jak oceniają sytuację na lokalnym rynku pracy w kontekście zmiany pracy, 59% badanych (w tym 48% Polaków) oceniło, że to dobry czas, by znaleźć pracę.
Co to oznacza? Pracownicy są w zdecydowanej większości zniechęceni do wykonywanej pracy, a rynek pracy wydaje się sprzyjający dla tych, którzy są gotowi na dokonanie zawodowej zmiany.
Dlaczego myślimy o zmianie pracy po 40-tce?
Wypalenie zawodowe, rozwiązanie umowy przez pracodawcę, brak work-life balance, czy też chęć poprawy warunków pracy lub awansu - to tylko kilka najbardziej popularnych powodów, dla których decydujemy się na zmianę pracy w wieku dojrzałym. 40-tka to także czas refleksji i podsumowań. Jedni wzdychają mówiąc: „aby do emerytury”, inni natomiast powiedzą: „czas na zmianę!”, „jeśli nie teraz, to kiedy?” i ruszają w kierunku nowego. Nowy samochód, wakacje życia, albo też nowa praca. Dlaczego nie? Jeśli tylko możemy poprawić naszą sytuację zawodową lub osobistą oraz podnieść satysfakcję z pracy, powinniśmy rozważyć zmianę. Zanim jednak rzucimy się na głęboką wodę, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.
„Dlaczego” i „po co” chcę zmienić pracę?
Myśląc o zmianie pracy, spróbujmy zadać sobie te dwa proste pytania:
"DLACZEGO?" to pytanie o przyczynę naszej decyzji o zmianie. Co mnie doprowadziło do takiej decyzji? Czego nie mam lub mam za mało w obecnej pracy? Czego mam za dużo? Tutaj się znajdą m.in. duże obciążenie pracą, zbyt niskie wynagrodzenie, silny stres, rutyna, dyspozycyjność poza godzinami pracy, mobbing, itp.
"PO CO?" to z kolei pytanie o cel, czyli o to, co chcemy osiągnąć w wyniku zmiany i jak ma wyglądać nasza zawodowa przyszłość. W tym miejscu mogą się znaleźć wynagrodzenie na określonym poziomie (jakim?), praca w określonej odległości od domu (jakiej?), elastyczny czas pracy, itp. Na odpowiedź na to pytanie lepiej poświęcić dłuższą chwilę, aby nie wpaść z przysłowiowego deszczu pod rynnę. To tutaj będą te zagadnienia, które powinniśmy omówić z potencjalnym pracodawcą na rozmowie kwalifikacyjnej.
Wyobrażając sobie nasze przyszłe miejsce pracy, warto też pamiętać o jednej istotnej kwestii, a mianowicie o tym, co nam się podoba w obecnej pracy i co chcielibyśmy utrzymać w kolejnej. Niestety często mamy tendencję koncentrować się tylko na tym, czego nie chcemy, poszukując jedynie odwrotności tego w kolejnej pracy. Jakie jest nasze zdziwienie, gdy w nowej firmie nie ma tego, co ceniliśmy w poprzedniej.
Czego potrzebujesz, by dokonać zawodowej zmiany?
Poniżej kilka pomocnych wskazówek jak się przygotować do tego ważnego kroku:
-
Zastanów się w jaki sposób będziesz szukać nowej pracy – w zależności od tego jakiej posady i gdzie poszukujesz, masz do wyboru kilka możliwości:
- zamieść informację w mediach społecznościowych np. na portalu LinkedIn służącym do nawiązywania kontaktów zawodowo-biznesowych,
- skorzystaj z ogłoszeń publikowanych przez pracodawców (np. na portalach: pracuj.pl, linkedin.pl, praca.pl),
- zwróć się do firmy zajmującej się pośrednictwem pracy – takie firmy zazwyczaj posiadają oferty pracy, które rozchodzą się zanim zostaną upublicznione,
- zapytaj znajomych - może się okazać, że w firmie, w której pracują jest jakaś ciekawa oferta,
- odwiedź targi pracy – tam znajdziesz potencjalnych pracodawców. Są one organizowane także w formule online z możliwością zadania pytań,
- Odśwież i dostosuj CV – poza aktualizacją danych o wykształceniu, czy kwalifikacjach zdobytych w czasie od ostatniej zmiany pracy, warto sprawdzić jakie szablony aktualnie obowiązują. Pamiętaj też o tym, by dostosować CV do konkretnego ogłoszenia o pracę. Pracodawcy lubią czytać w CV to, co sami napisali w wymaganiach,
- Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Poza pytaniami o doświadczenie i umiejętności, pracodawca z pewnością zapyta Cię o oczekiwania finansowe, plany rozwoju, itp. Przygotuj także swoje pytania i zadbaj o to by je zadać,
- Zastanów się jak zmiana pracy wpłynie na Twoje życie prywatne (dojazdy, opieka nad dzieckiem, podział obowiązków), a najlepiej przedyskutuj temat z partnerką/partnerem,
- Myśl kilka kroków do przodu – zmiana pracy zwykle wiąże się z ryzykiem utraty bezpieczeństwa finansowego. Czeka Cię okres próbny, który mimo Twoich najlepszych starań, może nie zakończyć się podpisaniem umowy na czas nieokreślony. Jeśli nie masz oszczędności lub pracującego partnera, nie rezygnuj z obecnej pracy, do czasu podpisania umowy w nowym miejscu,
- Jeśli doświadczasz silnego wypalenia zawodowego lub mobbingu i nie chcesz czekać, aż znajdziesz nowe miejsce, rozważ czasową absencję, którą wykorzystasz na poszukiwanie nowej pracy i być może także kontakt ze specjalistą.
A co jeśli charakter Twojej pracy jest tak bardzo do Ciebie niedopasowany, że musisz ją dla własnego dobra zmienić?
Doświadczając np. wypalenia zawodowego, możesz stwierdzić, że sama zmiana miejsca pracy nie będzie wystarczającym posunięciem, dlatego, że to charakter pracy powoduje u Ciebie silny stres i nadmierne przeciążenie.
Zmiana zawodu wymaga dużo poważniejszego przygotowania zarówno w zakresie kompetencji, jak też późniejszego zdobycia pracy. Poniżej kilka podpowiedzi, co warto wziąć pod uwagę:
- Zastanów się jakie kompetencje są Ci potrzebne, by móc wykonywać nowy zawód?
- Jeśli ich nie posiadasz, dowiedz się jak je możesz pozyskać? ile czasu to zajmie?
- Gdzie możesz zdobyć pierwsze doświadczania i praktyczne umiejętności?
- Jak wygląda rynek pracy w branży i zarobki?
- Jaka forma pracy Cię interesuje? Czy to będzie umowa z pracodawcą, czy może własna działalność? Jakie wymagania musisz spełnić by ją rozpocząć i prowadzić?
- Co możesz zyskać/stracić, jeśli chodzi o życie prywatne decydując się na zmianę zawodu? Jak możesz się zabezpieczyć przed negatywnymi skutkami?
- Kto jeszcze na tym zyska/straci? Jak Twoja zmiana i proces jej osiągnięcia wpłynie na bliskich?
Jeśli nie jesteś przekonany w jakim kierunku chcesz podążyć, rozważ skorzystanie z coachingu kariery. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie zasoby w nas drzemią i dopiero odpowiednie pytania, zadane przez coacha, pozwalają nam dotrzeć głębiej do naszych pragnień i potencjałów.
Jak spojrzeć na zmianę pozytywnie, widząc dla siebie szanse?
Zmiana pracy to poważna decyzja, która może budzić wiele emocji, w tym m.in. lęk przed zmianą, niesprawdzeniem się, czy utratą bezpieczeństwa. To zupełnie naturalne, że się boimy. Zmiana to wytrącenie nas z torów naszej dotychczasowej egzystencji i skierowanie w zupełnie nową stronę. Myśląc o zmianie zawodu, możemy także mieć poczucie zmarnowanych lat na zdobycie pierwszego wykształcenia i doświadczenia. W finansach istnieje pojęcie tzw. kosztów utopionych, czyli wydatków poniesionych na projekt przed momentem, w którym się znajdujemy. Podejmując decyzję o jego kontynuacji lub zaprzestaniu, patrzymy tylko na to, co przed nami. Jeśli doszliśmy do punktu, w którym nie chcemy już kontynuować naszej starej ścieżki zawodowej, lepiej się skoncentrować na tym, co możemy zrobić, byśmy jak najlepiej przygotowani mogli wkroczyć na nową. Zamiast się zamartwiać, spróbujmy popatrzeć na nią z ciekawością i otwartością, bo może być ona dużo bardziej atrakcyjna i satysfakcjonująca.
Za każdym razem, gdy myślę o życiowej zmianie, przypominam sobie przemówienie, które wygłosił Steve Jobs na Uniwersytecie Stanford do absolwentów tejże uczelni stojących u progu życia zawodowego. To był chyba rok 2008. Dał im wówczas kilka rad na nową drogę. Oto one:
- „Twój czas jest ograniczony, więc przestań żyć cudzym życiem. Nie bądź więźniem dogmatów, wymyślonych przez innych ludzi,
- Nie pozwól, aby cudze opinie zagłuszyły Twój wewnętrzny głos,
- Miej odwagę podążać za głosem serca i intuicji. One w jakiś sposób wiedzą kim chcesz naprawdę być”.